Elkészült a „ráckevei dereglye” lézerszkenneres dokumentációja

2011 tavaszán az Árpád Múzeum, a Ráckevei Molnár Céh és az Argonauta Kutatócsoport együttműködésében megmentettünk egy 17. századi dereglyét a teljes pusztulástól. Mielőtt a hajómalom előtt a deszkákat elsüllyesztettük 3D lézerszkenneres lemérést végeztettünk. Sajnos évekig nem volt rá lehetőségünk, hogy a digitális állományt feldolgoztassuk.

Most a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelem Kollégiuma víz alatti régészeti pályázatának támogatásával sikerült elkészíttetni a dokumentációt. Minden egyes deszka be lett szkennelve, így a képeken egyben látható hajó valójában sok-sok darabból lett virtuálisan összeállítva (a probléma abból adódott, hogy fagyűjtő talált a leletre, és darabokra vágta eltüzelni).

A galériában a felülnézeti, úgynevezett ortofotók láthatóak, a mellékelt linkre kattintva a 3D pontfelhő forgatható, nagyítható (javasolt az Opera böngésző használata).

Köszönjük az NKA támogatását, illetve a Photometricnek, hogy 7 évig tárolta a digitális adatokat a feldolgozásra várva!

rackevei hajo

Meghívó